2013’ün En Hit Şarkısı ‘Blurred Lines’ Davasının Çizgisi Şarkı İsminin Tersine Bulanık Değil Net

robin-thicke-blurred-lines-pharrell

Vanity Fair Dergisi’nin haberine göre Pharrell Williams ve Robin Thicke’in 2013 yılının hitlerinden olan Blurred Lines’ isimli şarksının Marvin Gaye’e ait 1977 yılının ‘Got to Give It Up’ şarkısının telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle tazminat talepli açılan davada jüri, telif haklarının ihlal edildiğine ve Marvin Gaye’in yasal mirasçılarına 7.4 milyon USD ödenmesine karar verdi.

Ekim 2014’te hakim, Marvin Gaye’in telif haklarının yazılmış notalar veya 1977 yılına ait Kütüphane Yasası’nca öngörülen devlete ait nüsha ile sınırlı olduğunu ve aslında uyuşmazlık konusu olan şarkı kaydı için Gaye’in telif hakkının söz konusu olmayacağına hükmetmişti. Thicke ve Williams; telif ile korunan basılı notalarının içeriğinde, Marvin Gaye’in sesi, arka vokalleri veya perküsyonlarının şarkıda hiç yer almadığını bu nedenle herhangi bir telif ihlalinin olmadığını iddia etti. Hatta, Gaye’in ‘Got to Give It Up’ şarkısı; jüriyi yönlendirebilecek olması ihtimaline karşın, duruşma süresince jüriye hiç dinletilmedi. Bunun yerine, sekiz jüri üyesinden, ‘Blurred Lines’ ve ‘Got to Give It Up’ şarkılarının akorlar, melodiler ve sözler olmak üzere basılı olan notalarını birbirleriyle karıştırmaları istendi. Buna rağmen juri, her iki şarkının somut olarak birebirlerine benzediği kanaatine vardı.

Şarkılar arasındaki benzerliğin uzun süre konuşulması ve Robin Thicke tarafından 2013 yılında GQ Dergisi’ne verilen röportajda; ‘Marvin Gaye’in ‘Got to Give It Up’ şarkısının en sevilen şarkılarından biri olduğunu ve bu tarz bir şarkı yazmak gerektiğini konuşup Pharrell ile 1.5 saat içerisinde şarkıyı yazdıklarını’ söylemesinin ardından her ne kadar Thicke savunmasında röportaj sırasında uyuşturucu madde etkisinde olduğunu söylese de jüri karşısında sempati kazanamadı.

Billboard haberine göre, mahkeme telif haklarının ihlali sebebiyle ‘Blurred Lines’ ekibinin 4 milyon USD, Thicke için 1.6 milyon USD ve Pharrell için ise 1.8 milyon USD ödemesine; toplamda 7.4 milyon USD tazminat ödenmesine karar verdi. Thicke ve Pharrell’in ise bu karar sonucunda temyize gitmesi bekleniyor.

Şarkının Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=yyDUC1LUXSU

Marvin Gaye şarkısı: https://www.youtube.com/watch?v=fp7Q1OAzITM

ABC News: https://www.youtube.com/watch?v=oxoflkRpGT4