3. Fikri Haklar Hukuku Semineri İstanbul’da Yapıldı

Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği (AIPPI Türkiye) 3. Uluslararası Fikri Haklar Hukuku Semineri’ni 7-8 Nisan 2014 tarihlerinde Harbiye Askeri Müze’de gerçekleştirdi.

Toplumsal gelişmeye katkı sağlayacak biçimde fikri hakların ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeyde en geniş anlamda korunması, geliştirilmesi, teşvik edilmesi ve yaygınlaştırılması ile fikri haklar korumasının bir ihtiyaç olduğu bilincinin yaygınlaştırılması amacını güden dernek seminerde pek çok konuya değindi.

Eşdeğer kullanım yoluyla patent tecavüzü, 3 boyutlu ambalaj  tasarımlarının marka tescili yoluyla korunması, kümülatif koruma, FMH’de tazminatın belirlenmesi, Adwords, Metatag’ler yoluyla internet üzerindeki marka ihlalleri gibi konulara değinen dernek, seminerdeki 6’ncı yılında katılımcıları yine birçok konu kapsamında aydınlattı.

Seminer, kurgu olarak gerçekleştirilen marka ve patent davaları ile de dikkat çekti. Renkli görüntülere sahne olan davalarda, avukatlar, patent ve marka vekilleri, davalı ve  davacı rolleriyle hakim panelleri karşısında ilginç iddialar sundu. Katılımcılar ise dinleyici olmanın ötesine geçerek bir çeşit jüri/danışman paneli ile aktif katılımda bulundu.

Yorumlar, eleştiriler, fikir ortaklıkları, can alıcı sorularla zenginleşen etkinlik, katılımcılara sadece süzülmüş ve deneyimlenmiş bilgiler aktarmakla kalmayıp, bu çok katmanlı paydaş dünyasında bir araya gelindiğinde kolektif akıl yürütmenin ne kadar verimli olabileceğini gösterdi.

Fikri Mülkiyet Hakları Koruma Derneği (AIPPI Türkiye) iki yıllık periyodlarla bu tür seminerleri gerçekleştirmeye devam edecek. Dünya çapında 8000’den fazla üyesi bulunan AIPPI’ın Yıllık Kongresi de  2019 yılında İstanbul’da gerçekleşecek. 2000 civarında FM temsilcisinin bu kongrede bir araya gelmesi bekleniyor.