Alan Adı Uyuşmazlıklarını/İhlallerini Davasız Çözmek

WIPO (World Intellectual Property Organization), diğer adı ile Dünya Fikri Haklar Organizasyonu, dünya çapında internet alan adı uyuşmazlıkları için dava yoluna başvurmaya gerek kalmadan, tarafların zamandan ve bütçeden tasarruf edebileceği uyuşmazlık çözümü ve hakemlik mercii hizmetleri sunuyor.

UDRP (Uniform Domain Name Dispute Resolution Policy) kurallarına dayanarak yürütülen bu hakemlik sistemi ile WIPO nezdinde bugüne kadar 27.000’in üstünde uyuşmazlık çözüme kavuşturuldu.

WIPO’nun hakemlik hizmetinden dünya çapında, alan adı uyuşmazlığı yaşayan herhangi bir gerçek ya da tüzel şahsın yararlanması mümkün. Bu hakemlik sistemiyle hangi tür uyuşamazlıklar çözülebilir sorusuna gelince; UDRP kurallarının 4(a) hükmü uyarınca, UDRP Hakemlik prosedürü sadece belirli kriterlere uyan ve aldatıcı olduğu iddia edilen alan adları bakımından uygulanabiliyor. Bu kriterleri karşılayan durumlar şöyledir:

  • Tescil ettirilen/kullanılan alan adı, gerçek hak sahipliği başkasına ait bir markayla aynı ya da ayırt edilemeyecek derecede benzerse,
  • Alan adını tescil ettirmek isteyen başvuru sahibinin bu alan adı üzerinde herhangi bir hakkı yoksa (marka vb. haklara dayalı) ya da bu alan adı ile bağlantılı bir ticari/şahsi ilgisi yok ise,
  • Alan adı kötü niyetli olarak tescil ettirilmiş ve kullanılıyor ise.

Bu prosedürün uygulanma sürecindeyse öncelikle alan adı uyuşmazlığı çözüm talebini, alan adı uyuşmazlığı olduğunu iddia eden tarafın, UDRP hakemlerinin incelenmesi için merkeze taşınması gerekiyor. Ardından, şikâyet edilenin de iddialara cevap vermesi isteniyor. Söz konusu başvuru yapılırken alan adı uyuşmazlığının tek hakemle mi yoksa üç hakemle mi çözüme bağlanacağının tercihi yapılabiliyor. Sonrasında, tarafların iddiaları doğrultusunda yetkili hakem/hakemler uyuşmazlık konusunu inceleyerek bir karara varıyorlar ve verilen karar neticesinde alan adının iptali ya da şikayet eden tarafa devri sağlanabiliyor. Söz konusu süreç yaklaşık olarak 60 gün içerisinde tamamlanıyor. (Daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.)

Özetle, UDRP Hakemlik prosedürü, alan adı uyuşmazlıklarının ve ihlallerinin, herhangi bir yargılama sürecine gerek kalmadan, hızlı ve bütçe dostu bir şekilde sonuçlanmasını sağlıyor. Yetkin ve yetkili hakemler tarafından gerçek hak sahibi, alan adı sahibi ya da ihlalin gerçekleştiği yerden bağımsız olarak, uyuşmazlığın tek bir süreç ile uluslararası mecrada çözümlenmesine fırsat veriyor.

UDRP prosedürünü uygulayıcı hakemler, WIPO tarafından dünyanın çeşitli ülkelerinden özenle ve uzun süreçler akabinde seçiliyor. Deriş Marka ve Patent Acentalığı A.Ş. ortaklarından E. Kerim Yardımcı da Türkiye’den seçilen hakemler arasında.

Öte yandan, UDRP prosedürüyle çözümlenmiş olan bir uyuşmazlık, taraflardan herhangi biri tarafından yargı önüne de taşınabiliyor. İşte, bu kadar kolay…