Alibaba Dünyaca Ünlü Lüks Markalar Tarafından Suçlanıyor

Alibaba

 

 

 

Pekin’de sahte YSL çanta 

Dünyaca ünlü markalar Gucci, Yves Saint Laurent, Balenciaga ve Paris merkezli Kering Group, Çin e-ticaret sitesi Alibaba’ya dava açtı. Sebebi ise, Alibaba’nın sahte malları teşvik etmesi ve satışlarına göz yumması.

Financial Times’ın haberine göre Paris merkezli Kering Group, davayı sahip olduğu markaları temsilen açtı. Dava dilekçesinde ise, “Alibaba ve iştirakleri online satış platformlarında taklit ve sahte ürünlerin satışını teşvik ederek, bu işten kar ediyor.” denildi.

Arama butonunda “Replica, cucci, guchi” gibi kelimeler yazıldığında tüketiciyi sahte ürünlere yönlendirdiği iddia ediliyor.

Alibaba Group Holding‘ten dava ile ilgili yapılan açıklamada ise şirketin taklit ürünlerle güçlü ve kararlı şekilde mücadele ettiği, bu konuda suçlamaya konu bir kanıt bulunmadığını savundu.

Alibaba, e-ticaret platformlarında taklit ürünlerle mücadele etmek üzere her yıl 16 milyon doları aşkın harcama yaptığını açıkladı. Suçlamanın iddiasız olduğunu belirterek, pek çok markayla fikri sınai ve mülkiyet haklarını korumak için çalıştığını, geçmiş kayıtların da bunun kanıtı olduğunu ve Kering Group’un yapıcı bir işbirliği yerine gereksiz bir dava yolunu seçmiş olduğunu belirtti.

Kering Group, geçtiğimiz Haziran ayında da Alibaba hakkında yine sahte ve taklit ürünlerle ilgili bir dava açtı; fakat iki hafta sonra davayı geri çekti.

Bugüne kadar pek çok marka tarafından eleştirilen Alibaba, Nisan ayında da yaklaşık bin üyesi bulunan Amerikan Giyim ve Ayakkabı Birliği tarafından Taobao internet sitesinde taklit ürünler satılmasına göz yummakla suçlanmıştı.

 Fotoğraf: AP Ajansı