Barbie Türk Gıda Markasını Cezalandırdı

Dünyanın en büyük şekerleme firmaları listesinde ilk 100’de bulunan Elvan Gıda ve bağlı bir şirketi, ünlü Amerikan Barbie markasını taklit etmekten suçlu bulundu.

Dünya çapında tanınan, yılların vazgeçilmez oyuncak markası Barbie’nin sahibi Amerikan Mattel Inc. ile Elvan Gıda’yı karşı karşıya getiren sürecin temelinde “taklitçilik” suçlaması yer alıyor.

90 ülkeye 150 milyon dolarlık ihracat yapan ve Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi şirketi listesinde yer alan Elvan Gıda ve Elvan Pazarlama şirketleri, Yargıtay’ın da onama verdiği mahkeme kararıyla 55 bin TL tazminata mahkûm edildi.

Yaklaşık dört yıl önce başlayan süreç detaylarıyla şu şekilde gelişti: Elvan Gıda Turizm Tekstil Pazarlama Limited Şti., Güney Afrika’ya çikolata ve gofret ihracatı için kolları sıvadı. Fransa üzerinden Güney Afrika’ya gönderilmesi planlanan malların ihracat beyannameleri Türkiye gümrüğünden çıktı. La Havre Limanı’nda Fransız gümrük görevlilerinin yaptıkları incelemelerde, ürünlerde Barbie markasının birebir kullanıldığı tespit edildi. Fransız görevliler, yaptıkları tespitleri 20 Eylül 2010 günü tutanak altına alarak söz konusu ürünlere el koydu. Ünlü Barbie markasının sahibi Mattel firması durumdan haberdar edildi ve şirket durumu Elvan Gıda tarafına ihtarname ile bildirdi. İhtarnamede, Elvan Gıda’dan gerekli tedbirleri almaları istendi. Ancak iddiaya göre durumda bir değişiklik olmadı ve Fransız gümrüğü benzer bir durumu bir kez daha tespit etti.

Taraflar arasındaki “taklit krizi” ihtarnameler yolu ile çözülemeyince yargı yoluna gidildi. Davacı Mattel adına başvuruyu mahkemeye sunan şirket avukatı dilekçesinde “Markadan doğan hakkımıza tecavüz var. Davalılar Barbie markasını ve bebek imajını kullanarak haksız rekabete yol açıyor.” ifadelerini kullandı. Dilekçede, Barbie’nin tescilli marka olduğu belirtilerek, 429.120 adet üründe taklit bir biçimde kullandığı kaydedildi. Barbie markasını taşıyan ürünler için de toplatma kararı verilmesi istenerek, 75 bin TL maddi 15 bin TL manevi tazminat talep edildi.

Davalı konumda ise Elvan Gıda San. Ve Tic. A.Ş., Cici Çikolata San. Ve Tic. A.Ş. ve Elvan Gıda Turizm Tekstil Pazarlama Limited Şti. yer aldı. Davalı taraf avukatları savunmalarında “Davaya konu ürünleri Cici Çikolata üretmiyor. Elvan Pazarlama, üretici firmaların ürünlerini alıyor. Söz konusu ürünleri Fransa’da satışa sunmadık. Bu mallar transit olarak başka bir ülkeye gönderilecekti. Hiçbir ülkeye giriş yapmamış ürünlere yönelik işlem yapmak uluslararası hukuka da aykırı.” ifadelerine yer verdi.

Mahkeme, tarafların savunma aldıktan sonra dosyayı 3 kişilik bir bilirkişi heyetine teslim etti. Heyetin hazırladığı raporda: “Marka hakkına tecavüz var.” denildi. Mahkemenin talebi ile hazırlanan gümrük bilirkişisinin raporu da mahkemeye sunuldu. Mahkeme raporu yeterli buldu ve kararı için dayanak yaptı.
Mahkeme sonunda, Mattel’in marka hakkına tecavüz iddiaları yerinde bulundu. Gerekçeli kararda, “Davacı tarafa ait Barbie markası davalı şirkete ait çikolata üzerinde birebir şekil marka olarak basıldı. Taklit olarak kullanıldığı anlaşıldı. Transit haldeyken ürünler yakalandı. Söz konusu ürünler Fildişi ve Güney Afrika’ya gönderilmek istendi. Ürünlerin iç piyasaya sunulup sunulmaması neticeyi etkilemez” denilerek 40 bin TL maddi ve 15 bin TL manevi tazminat talebinin yasal faizi ile ödenmesi istendi. Cici Çikolata açısından ise davanın reddine karar verildi.

Davalı taraf avukatları, Kasım 2013’de çıkan kararı temyiz etti. Geçtiğimiz Nisan ayında, dosyaya bakan Yargıtay 11. Hukuk Dairesi’nin yerel mahkemenin kararını oy birliği ile onadı. Kesinleşmiş karar, geçtiğimiz günlerde mahkeme tarafından taraflara tebliğ edildi.

Kaynak: www.patronlardunyasi.com