Bir Sonraki gTLD Programı 2018 Baharına Kaldı

Hızla devam eden ve yakından takip ettiğimiz ICANN toplantısından yeni gelişmeleri bildirmeye devam ediyoruz. Toplantı kapsamında en çok ilgiyi çeken konulardan biri olan; “gTLD next round ne zaman?” sorunusun cevabını ICANN dünkü oturumda verdi. 

51. ICANN toplantısı kapsamında 13 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen “Bir Sonraki gTLD Programı” konulu oturumda, 2012’de başlatılan ve yaklaşık 1300 yeni gTLD uzantısının tüketicilere ulaşmasının beklendiği yeni gTLD programının değerlendirmesi yapılmadan yeni bir programın başlatılmayacağı açıklandı. İlk programın değerlendirmesinin öncelikle programın işleyişi, root (kök) sağlamlığı/tutarlılığı, IP haklarının korunmasına ilişkin düzenlenen TMCH ve URS mekanizmaları, GNSO politikaları, rekabet, müşteri güveni ve müşteri seçimi (CCT) konularında yapılacağı açıklandı.

Bu değerlendirmelerin aşağıdaki programa göre 2017 sonuna kadar devam etmesi planlanıyor. Yeni gTLD uzantıları için başvuru yapmayı planlayan şirket ve kurumların, planlarını olgunlaştırmak ve devam eden programın sonuçlarını değerlendirmek için çok zamanları olacak.

(Aşağıdaki tablo ICANN sitesindeki http://la51.icann.org/en/schedule/mon-new-gtld-next-round/presentation-new-gtld-next-round-13oct14-en linkinden alınmıştır.)

Preview Document