Deriş, Genç Girişimcileri Destekliyor!

Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü’nün organize ettiği, üniversiteli girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirebilmesi için fırsatlar sağlayan EnterPrize Girişimcilik Yarışması’nın finali, 2 Mayıs Cuma günü İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Yarışma etapları boyunca çeşitli eğitimlerden ve mentorluk desteğinden yararlanan 10 finalist grup, sponsor şirketlerin, melek yatırımcıların ve jüri üyelerinin önünde final sunumlarını yaptı.

Yarışmada, özel şirket sponsoru olan Deriş Patent ve Marka Acentalığı, seçilen gruba patent/marka/tasarım başvurusu ile ilgili 20 saatlik pro-bono danışmanlık eğitimi verecek.

Deriş Patent, sponsoru olduğu bu etkinlikte aynı zamanda değerlendirme kurulunda da yer aldı ve 50 projenin 10 projeye indirilmesi aşamasında oy kullandı. Deriş, 10 şirket arasında, 3 boyutlu yazım (3D printing) konusunda çalışmaları olan PRIYOID adlı şirketi seçti ve fikri mülkiyet hakkında danışmanlık verecek.

Başvuru yapan 451 iş fikri arasından birinci olan proje Crushmania oldu. Sosyal ağlarla oyunu buluşturan ve merak duygusunu harekete geçiren internet projesi, 35.000 TL yatırım ödülüne hak kazandı. Projenin amacı sosyal ağ ve oyunlaştırma kavramlarını birleştirerek kullanıcılara sosyal ağı bir oyun olarak sunmak. İçerikteki yenilik ise kullanıcıların kişilere ve kavramlara olan ilgilerini sosyal ağ üzerindeki davranışlarını modelleyerek hesaplamak ve oyun olarak bu sonuçları eğlenceli bir deneyim sunmak.

Crushmania’nın proje üyelerine ödüllerini Hıncal Uluç takdim etti. İkincilik ödülü olan 20.000 TL’yi ‘Tek Eksende Çoklu Dezenfeksiyon’ projesi aldı. Bu proje süt ineklerinin hastalıklara karşı korunması için 15 saniyelik pratik bir sistemi hayata geçirmeyi hedefledi. Üçüncülük ödülü olan 12.500 TL’yi engelli vatandaşların beyin dalgalarıyla engelli araçlarını yönetebilmelerini sağlayan ‘Beyin Dalgası Kontrollü Akıllı Engelli Aracı’ projesi kazandı.

Ayrıca, EnterPrize Final Töreni kapsamında gerçekleşen Boğaziçi Üniversitesi İş Dünyası Ödülleri de sahiplerini buldu. Hasan Aslanoba ‘Yılın Yatırımcısı’ olurken, Hanzade Doğan Boyner ‘Yılın İş Kadını’ seçildi. Mehmet Ali Aydınlar ‘Sağlıkta Yönetim Onur Ödülü’ne, Hıncal Uluç ise ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Genç girişimcileri her alanda destekleyen Deriş, bu gibi projelerde görev alarak gençlerin, fikri mülkiyet hakları ilgili bilinci güçlendirmeyi hedefliyor.