Dünya Fikri Mülkiyet Günü

Dünyada, Fikri Mülkiyet alanında farkındalık yaratmak amacıyla WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) üyesi devletlerin 1970 yılında WIPO Konvansiyonunun yürürlüğe girdiği tarih olan 26 Nisan olarak belirlediği Dünya Fikri Mülkiyet Günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle 14. kez kutlanıyor.

Dünya Fikri Mülkiyet Günü için etkinlikler listesine bakıldığında gerek ulusal patent ofislerinin gerek üniversitelerin katkısıyla yapılan organizasyonlarla, dünyanın çeşitli ülkelerinde yoğun ve heyecanlı bir şekilde kutlandığını söylemek mümkün.

Her sene farklı bir konu üzerine eğilen WIPO bu sene Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nün ana temasını “Filmler: Küresel Bir Tutku” olarak belirledi. Amacı kamuoyunda fikri mülkiyet bilinci oluşturmak, fikri mülkiyetin önemini vurgulamak ve insanları başkalarının yaratımlarına ve dolayısıyla da fikri mülkiyete saygı duymaya teşvik etmek olan WIPO bu sene belirlediği ana tema ile hem çok geniş bir kitleye seslenmekte hem de çok güncel bir konuyu ön plana çıkartmaktadır.

Bu etkinlikler çerçevesinde yapılacak olan paylaşımların Twitter’dan #worldipday hashtag’iyle ve ilgili Facebook sayfasından takip edilebileceğini de belirtmek gerekir.