Dünya Tasarım Oscarları’nda Türk Ekip Tasarımlarıyla Birçok Başarıya İmza Attı

ODTÜ’lü endüstriyel tasarım ekibi Designnobis, Uluslararası Tasarım Oscarları Yarışması’nda 7 ödül birden kazandı. Anadolu Haber Ajansı’ndan okuduğumuz ve beğendiğimiz bu haberi buradan da paylaşmak istedik.

Dünyanın en prestijli endüstriyel tasarım ödüllerini veren ve ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen yarışma Uluslararası Tasarım Oscarları’nda Türk ekip Designnobis 7 ödül birden kazandı. Tasarımlar arasında öne çıkan “Solar Taksi”nin elektrikli bir araç olarak tasarlandığını, aynı zamanda güneş panelleri sayesinde temiz enerjiyle çalıştığını, Ulaşım ve Alternatif Yakıtlı Araçlar kategorilerinde 2’ncilik ödülü ve mansiyon aldığını bildiren ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Hakan Gürsu tasarımları anlattı:

“Solar Taksi”nin, şehir merkezlerinde turistik amaçlı kullanımı hedefleniyor. Tasarım, alternatif enerjisiyle ve yüksek performansıyla geleceğin ulaşım aracı olarak nitelendiriliyor. Güneş enerjisi kullanımının yanında elektrikli olan araç; hafif, ekonomik, güvenli ve çevreci ürün kimliğiyle modern ortamlara uyum sağlarken panoramik manzarası ile ferah bir iç mekan yaratıyor. Katlanabilir koltuklarıyla 5 yolcuya kadar genişleyen esnek iç hacmi, rampa ve çift kapısı ile engelli kullanımı için de erişilebilirlik sağlıyor.”

Türk ekipten masa lambasına alternatif

“Torchia Solar” isimli tasarımlarında ise taşınabilir şarj ve aydınlatma ünitesi için enerji kaynağı olarak güneşin kullandığını dile getiren Gürsu, solar panellerle elde edilen enerjinin, cep telefonu gibi taşınabilir cihazlarda kullanılabilmesinin sağladığını kaydetti. Gürsu, acil durum ve afet halinde aydınlatma ve işaretleme yapabilen tasarımın Sürdürülebilir Yaşam kategorisinde 1’incilik ödülüne layık görüldüğünü belirtti.

“Scorpion Lamp” adını verdikleri tasarımıysa mevcut masa lambalarının kafa ve boy ayar mekanizmaları sebebiyle kısa zamanda verimsiz hale gelmesine çözüm olarak tasarladıklarını bildiren Gürsu, tasarımın herhangi bir mekanizma içermeden muazzam bir aralıkta ayarlanabilen minimalist bir ürün olduğunu kaydetti. Gürsu, Scorpion Lamp’ın Ev Ürünleri-Aydınlatma kategorisinde 3’üncülük ödülü aldığını söyledi.

Dünya Ödüllü Şirketler sıralamasında ilk 5’e yükseldi

Gürsu ve ekibi, bu dört ödülün yanısıra çağdaş kent yaşamına uyumlu taksi istasyonu “Taxi Station” tasarımı Mimari ve Diğer Mimari kategorilerinde; modüler parçalardan oluşan ve alet kombinasyonları yaratmayı sağlayan inovatif set “Modular Hand Tools” ise Bahçe Mobilya ve Aksesuarları kategorisinde mansiyon ödüllerine layık görüldü.

Bu ödüllerle “Dünya Ödüllü Şirketler” sıralamasında ilk 5’e yükselen Gürsu ve ekibinin son 8 yılda toplam 135 tasarım ödülü bulunuyor.

http://www.aa.com.tr/tr/s/491981–quot-dunya-tasarim-oscarlari-quot-na-turk-damgasi