Efsane Markalar Kim Kardashian’la Güçlerini Birleştiriyor

Kim KardashianSon yıllarda dünyaca ünlü markalar bile daha çok konuşulmak ve görünürlüklerini arttırmak için, güçlerini farklı ünlülerle birleştirmeye başladı.

Günümüzün en dikkat çeken ve konuşulan isimlerinden Kim Kardashian; Pharrell, Al Gore gibi ünlülerin konuşmacı olarak ağırlandığı 2015 Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde, dünya çapında ses getiren mobil oyununu anlattı. Yaptığı konuşmada, eşi şarkıcı Kanye West’in kendisini bu gibi konularda desteklediğini ve yol gösterdiğini her fırsatta tekrarlayan Kardashian, ücretsiz mobil oyundan ne kadar gelir elde ettiğinden bahsetmese de, oyunun 90 milyon adet satın alındığını ve Kasım’da açıklanan rakamlara göre ilk 3 ayda 43 milyon dolar ciroya imza attığını belirtmekte fayda var.

Kim Kardashian, mobil oyunu için farklı pazarlama taktikleri kullanarak, son bir kaç yıldır tarzı ve görüntüsü ile ikon haline gelmiş Chanel tasarımcısı Karl Lagerfeld ile sürdürdüğü iş birliğini, oyununa da taşıdı. Kardashian bu iş birliği kapsamında, gerçek hayatta giydiği Karl Lagerfeld tasarımı kıyafetleri oyundaki karakterine de giydirerek, marka açısından da etkili bir reklam olanağı sağladı. Kardashian’ın Karl Lagerfeld ile başlattığı bu projelere başka markalarla da devam etmesi bekleniyor.

Kardashian ailesinin diğer fertleri de, çok konuşulan ünlüler arasında yer alıyor. Daha önce kampanyalarında Kim Kardashian, Kanye West ve Rihanna gibi isimlere yer veren Balmain markasının kreatif direktörü Olivier Rousteing de, 2015-2016 Sonbahar/Kış sezonunda, Kardashian kardeşler ile çalışmaya hazırlanıyor.

Markaların, büyük birer ekonomik değer oluşturdukları bir gerçek. Günümüz dünyasının gittikçe önem kazanan iletişim araçlarının etkisiyle, kişilerin de güçlü birer marka olarak karşımıza çıktıklarını görüyoruz. Her iki değerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan yaratıcı projeler ile büyük ekonomik kazançlar elde edildiğini gözlemlemek mümkün. Kim Kardashian örneğindeki gibi, günümüzde marka ve imaj hakkının yanı sıra, – kıyafet tasarımlarının da kullanılmasıyla- fikri mülkiyetin üç unsurunun beraber kullanıldığı yeni bir değerin oluşturulduğunu görüyoruz.