Eiffel Artık Telif Haklarıyla Korunuyor

eiffelAvrupa seyahatlerimizde özgürce fotoğraf çekip sosyal medyada paylaştığımız dönemler artık sona eriyor! Ülkemizde sosyal medya platformlarında çokça gezi fotoğraflarına, gidilen şehirlerin görsellerine rastlamak mümkün, ancak artık turist olarak ziyaret ettiğimiz ülkelerde fotoğraflar çekip sosyal medya hesaplarımızda istediğimiz gibi paylaşamayacağız.

Design & Trend haberine göre Fransa’da Paris şehrinin simgesi haline gelen Eiffel Kulesi’nin artık gece fotoğrafının çekilmesi yasak. Eiffel Kulesi’nin gece ışıklandırılmış hali eser olarak nitelendiriliyor ve bu kapsamda telif hakları ile korunuyor. Fakat Fransa’da yeni yürürlüğe giren telif yasasına göre; artık Eiffel Kulesi’nin gece fotoğrafının çekilmesi telif korumasına konu olacak.

Oysa, 2001 yılında Bilgi Toplumu Direktifi’nde[1]; aralarında Belçika, İtalya ve Fransa’nın dahil olduğu bazı ülkelerde, kamusal alanda yer alan mimari eserlerin fotoğraflarının ücret talep edilmeden çekilebileceği belirlendi. Bu gelişmeyle birlikte Fransa, Belçika ve İtalya kendi iç hukuklarını söz konusu AB Direktifi’ne uyumlu hale getirmedi.

Bu konuda uzman olan Dimitar Dimitrov ise, “ışıklandırmanın telif hakları ile korunduğu“nu belirtiyor. Fox kanalının yaptığı habere göre; gündüz vakti ışıklar kapalıyken Eiffel Kulesi kamu malı olarak kabul edildiği için fotoğrafının çekilmesine izin verilmesi stres yaratıyor.

Eiffel Kulesi’nin organizasyonlarını düzenleyen Societe d’Exploitation de la Tour Eiffel şirketinin resmi web sitesinde ise; “Eiffel Kulesi’nin gündüz vakti görüntüsü telif haklarına konu değil. Fakat kulenin çeşitli şekillerde aydınlatılması eser sahibinin haklarına ve marka haklarına konu olduğu ve bu kapsamda, görüntülerin kullanılmasının Societe d’Exploitation de la Tour Eiffel’den izin alarak mümkün olduğu” belirtiliyor.

Yeni Fransız telif yasası, Eiffel Kulesi’nin gece vakti alınan görüntüsünün kişiler tarafından sosyal medya platformunda paylaşılamayacağı anlamına da geliyor.

Aslında Eiffel Kulesi Avrupa’da telif hakları ile korunan tek yer değil. Bazı ülkelerde; özellikle Romanya, Bulgaristan ve Slovenya’da turistlerin seçkin binaların fotoğraflarını çekmesi serbest iken, fotoğrafları satması ve dağıtması yasak. Ayrıca, Birleşik Krallık, Hollanda ve Almanya’da turistlerin yerleşim yerlerinin fotoğrafını çekmesine izin verilirken bunları ticari veya herhangi bir amaçla dağıtılmasına veya çoğaltılmasına izin verilmiyor.

Kaynak: http://www.designntrend.com/articles/25836/20141117/new-eu-law-bans-people-taking-photos-eiffel-tower-night.htm#ixzz3LU1VMBXf