İngiltere Kraliçesi’nin Gizli Arşivdeki Selamı Olay Yarattı

kraliccceeeHer şey geçtiğimiz günlerde İngiliz gazetesi The Sun’da, İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in 6-7 yaşlarındayken evinin bahçesinde sözde Nazi selamı yaparken çekilmiş görüntülerinin manşetten ve video olarak yayınlanmasıyla başladı.

Hemen harekete geçen Kraliçe’nin resmi makamı Buckingham Sarayı, 17 saniyelik görüntünün Kraliyet arşivine ait olduğunu savundu. Filmin telif haklarının Kraliçe’ye ait olduğunu belirtip, izinsiz kullanıldığı için gazeteyi mahkemeye vereceklerini bildirdi.

The Sun gazetesi ise Kraliçe ve kız kardeşi Margeret’in görüntülerde çocuk olduğunu, asıl önemli olanın onlara Nazi selamı öğretirmiş gibi gözüken Kral VIII. Edward olduğunun altını çizdi.

Gündeme bomba gibi düşen ve çok konuşulan konu hakkında farklı görüşler, pek çok yayında yorumlandı. Tarihçilerin çoğu, hareketin Nazi selamı olmadığını savunurken, Monarşi karşıtı Republic isimli kuruluşun yöneticisi Graham Smith, asıl konunun Kraliyet Ailesi’nin görüntüleri korumak için bugüne kadar her türlü yola başvurmuş olmaları ve özel arşivin neden bu kadar sıkı bir şekilde korunduğunun açıklanamaması olduğunu dile getirdi.

Görüntünün nasıl sızdığı hala araştırılırken, Sunday People gazetesi, “İhanete Uğradı” manşetli haberinde filmin yayınlanmasına öfkelenen Kraliçe’nin, videoyu kimin sızdırdığını sorarken “İhanete uğradım” dediğini yazdı.
The Sun on Sunday ise bugünkü haberinde, herkesin bu Nazi selamını konuştuğuna dikkat çekti. Uzmanların The Sun’ı desteklediğini ve filmin Kraliçeye zarar vermeyeceğini belirterek “Arşivleri Açın” başlığını attı.

Kaynak: Sözcü Gazetesi ve Cumhuriyet Gazetesi