İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “.istanbul”u Nasıl Kullanacağını Planlıyor

new-gtld-domain-nameBu yılın son ve 51’inci ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) toplantısı Los Angeles’ta 12 Ekim 2014 Pazar günü başladı. ICANN’in çoklu paydaş yapısına her sektörden ve her seviyeden insanları dahil etmek amacıyla gerçekleştirdiği “Newcomer Welcome” programı tüm gün devam etti.

Sabah gerçekleştirilen toplantıya sürpriz olarak ICANN CEO’su Chehadé de katıldı. ICANN’in internette alan adlarının yönetimine katkı sağladığını anlatan Chehadé, yeni gTLD (üst seviye alan adı uzantıları) programıyla tüketicilere sunulan yeni alan adlarının kullanım amaçlarına örnekler arasında yer alan ve yakın bir zamanda onay süreci tamamlanacak olan “.catholic” ve “.istanbul” uzantılarına ilişkin bilgiler verdi.

“.catholic” alan adı uzantısının nasıl kullanılacağını merak ettiğini söyleyen Chehadé, alan adı uzantısının sahibi Vatikan’ı ziyaret ettiğini de belirtti. Ziyareti sırasında Latin, Arap, Kiril ve Çin karakterleri ile yeni “.catholic” (gTLD) alan adı uzantıları için başvuruların yapıldığını belirtti. Katolik Kilisesi tarafından 400 yıldır basılan, dağıtılan ve kilise tarafından “gerçek (authentic) Katolik” olduğu onaylanan okullar, kiliseler, hastaneler gibi kurumların isimlerinin yer aldığı, her yıl güncellenerek tüm kurumlara gönderilen “RED BOOK”un yerine yeni alan adlarının kullanılacağını öğrendiğini anlattı. Bundan sonra onay verilen her Katolik kuruma adını içeren “.catholic” uzantısı tayin edilecek.

Onay işlemlerinin tamamlanması ve ICANN ile sözleşmenin imzalanması için Eylül ayında ziyaret ettiği yeni “.istanbul” alan adı uzantısının başvuru sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile yaptığı görüşmelerde ise; “.istanbul” uzantısının İstanbul’da yaşayan ve yerleşik adresi bulunan tüm kişi/kurumlara verileceğini anlattı. Her ev/kurum adresi için “Atatürksokakno15daire1.istanbul” gibi bir adresin verileceğini ve adreste yer alan ev/kurumun su, elektrik faturalarının, vergilerinin, ailenin okula giden çocuklarının okul bilgilerinin ve Büyükşehir Belediyesinin verdiği hizmetlere ilişkin kişiye özel bilgilerin yer alacağı bir adres olarak kullanılmasının planlandığını anlattı. İBB’nin planından çok etkilendiğini söyleyen Chehadé, yeni gTLD uzantılarının sunacağı imkanların ICANN tarafından sağlandığını da tekrar hatırlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “.istanbul” uzantısını nasıl ve ne koşullarda 3’üncü kişilerin kullanımına sunacağına ilişkin açıklamaları merakla takip etmeye devam ediyoruz.