James Cameron’a İkinci Dava

deriş1

Titanic, Avatar gibi dünyaca ünlü filmlerin Oscar ödüllü yönetmeni James Cameron’ı tanımayanımız yoktur. Ünlü yönetmenin şu sıralar başı Avatar’ın telif haklarıyla dertte. Progresif rock grupları Yes ve Asia’nın albüm kapaklarının tasarımını yapan İngiliz sanatçı Roger Dean, telif hakları nedeniyle Cameron’a dava açtı. 40 yıllık bir süre içerisinde çizdiği yüzen adalar ve büyülü ağaçlar gibi eserlerinin Cameron tarafından Avatar filminde kopya edildiğini iddia eden sanatçı, James Cameron’a 50 milyon dolarlık dava açtı. Sanatçının iddiaları ise internetteki forumlarda onay alıyor.

3D teknolojisi kullanılarak çekilen ve tam üç dalda Oscar kazanan film, dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip.

deriş2

 

İlk dava değil

2011 yılında da Gerald Morawksi, Avatar’ın kendi fikri olduğunu öne sürmüş ve dava açmıştı. Davayı James Cameron kazanmıştı. Dünya genelinde 2.8 milyar dolardan fazla hasılat elde eden ünlü filmin yönetmeni ‘fikir hırsızlığı’ ile suçlanıyor.

Telif Hakkı korumasını düzenleyen Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında değerlendirdiğimizde telif hakkı ihlalinin doğrudan kopyalama dışında eserin bir bölümünün kopyalanması (iktisab) veya bir eserden esinlenme yoluyla meydana gelmesi mümkün.

Hukuki açıdan bakıldığında eserin kopyalanması eser sahibinin mali ve manevi haklarını ihlal ediyor. Ancak diğer yandan özgün eser sahibi tarafından yaratılmış olan eserin kopya olduğunun iddia edilmesi tüketiciler nezdinde eserin özgünlüğü hususunda soru işaretleri yaratıyor. Özellikle AVATAR gibi büyük hâsılat rekorları kırmış, 3D teknolojisi kullanılarak görüntü konusunda izleyiciye bir ilki yaratmış bir sinema eseri söz konusu olursa…

Görsel Kaynakları:

http://www.sci-fi-o-rama.com/wp-content/uploads/2010/01/Roger_Dean_Floating_Islands.jpg

http://www.digitalspy.co.uk/movies/news/a494468/james-cameron-sued-by-british-artist-roger-dean-over-avatar.html#~oEN4v0hoHaBOli