Jenerik Alan Adları için Türkiye’den Sadece İki Başvuru Yapıldı

İnternet alan uzantılarındaki sınırlamaların kalkacak olması, şirketleri harekete geçirdi. 1930 yeni alan uzantısı için tescil girişimi yapılırken, elektronik ortamda ‘kelime-i şehadet’ şartı aranan .islam ve .halal uzantıları için tek başvuru Türkiye’den geldi.

İnternet alan adlarındaki .com, .org gibi uzantılardaki sınırlamaların kalkması, dünya çapında 1930 yeni alan adı uzantısını gündeme getirdi. Bu alanda standartları belirleyen kuruluş olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu’na (ICANN) Türkiye’den 2 kuruluş toplam 10 jenerik alan uzantısı için başvuru yaptı.

Bunlardan biri .ist ve .istanbul uzantıları için ICANN’a 370 bin dolar ödeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi olurken, diğer kuruluş olan Asia Green IT System Bilgisayar’ın alan uzantısı başvuruları ve bunların gerekçesi sadece teknoloji değil, siyaset alanında da tartışılacak cinsten. Merkezi İstanbul Bahçelievler olan Asia Green, ICANN’e toplam 8 alan uzantısı için 1.5 milyon dolar ödedi.

‘Elektronik şehadet getirmeyene verilmeyecek’

Necdet Çalışkan’ın, Deriş Patent ve Marka Acentalığı Marka Vekilimiz Berrin Kalenderli ile yaptığı röportaj markalar ve kurumlar için önem arz eden jenerik alan adlarına Türkiye’den  sadece iki başvuru yapıldığını gösteriyor. Asia Green’in İran asıllı Mehdi Abbasnia adlı yetkili ismi aracılığıyla yaptığı başvuruda, .islam, .halal, .shia gibi uzantılar da yer aldı. Bu uzantıları ne için kullanacağını da ICANN’e bildiren şirketin açıklamasında, Asia Green .islam alan uzantısını vereceği kişilerden elektronik olarak Kelime-i şehadet getirme şartı da isteyeceğini duyurdu.
 
Türkçe karaktere başvuran çıkmadı

Yeni uzantılara Türkiye’den ilginin az olduğunu söyleyen Berrin Kalenderli, “Başvurular 30 Mayıs’ta sona erdi. 12 Ocak 2013’e kadar itiraz süreci var. 15 dilde, 13 farklı alfabede uzantı için başvuruldu ancak Türkçe tek bir başvuru olmadı” dedi.