Markaları İnternette Bekleyen Fırsat ve Tehlikeler

Deriş Patent ve Marka Acentalığı A.Ş. olarak bu yıl Uluslararası Marka Derneği INTA’nın seminerine ev sahipliği yaptık. Seminer; farklı ülkelerde markaların korunması, marka haklarının savunulması ve internet dünyasındaki durum ve konumu ile ilgiliydi.

2008 senesinden beri tartışılan ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) tarafından yürütülen ve 30 Mayıs 2012’de başvuru süresi dolan yeni üst seviye alan adı uzantısı tescil programı pek çok marka ve şirket için oldukça önemli bir konu. .com, .net, .asia, .tel gibi sınırlı üst seviye alan adı uzantılarının sayısını artırmak amacıyla hayata geçirilen program kapsamında; jenerik ibareler, coğrafi yer isimleri, toplulukları ifade eden terimler ve markalar için tam 1.930 başvuru yapıldı ve bunlardan 1.924’ü incelemeye alındı.

Örneğin Google, 101 adet isim için başvurdu ve 18.7 milyon dolar harcadı. Kendi alan adı için başvuranlar arasında GAP, Fiat, Fedex, Ferrari gibi dünyaca ünlü markalar yer alıyor. Daha fazlasını sektör gurusu David Taylor’ın Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajını okuyarak öğrenebilirsiniz.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22070390.asp