Milyonlar Kazandıran İmaj Hakları Guernsey Adası’nda Tescil Edilebiliyor

David Beckham’ın imaj haklarının ticari olarak kullanılmasından ötürü 2011 yılında elde ettiği gelir 13 milyon İngiliz Sterlini’ni buluyor.

David Beckham’ın imaj haklarının ticari olarak kullanılmasından ötürü 2011 yılında elde ettiği gelir 13 milyon İngiliz Sterlini’ni buluyor.

Ünlü kişilerin toplumdaki imajını oluşturan tüm unsurların ticari kullanımı için koruma sağlayan bir hak olarak tanımlanan imaj haklarının tescil edilerek korunması hakkı geliyor.

65.000 kişilik nüfusa sahip Guernsey Adası 2011’den günümüze dek imaj haklarının tescili konusunda hazırladığı kanun taslağı ile bu imkânı uluslararası alanda sağlayabilen hukuka sahip. Üstelik bu konuda bir ilk!

03.12.2012 tarihinde yürürlüğe giren kanunla sporcu, sinemacı, tiyatrocu ve müzik sanatçıları ile kendi alanında belli bir şöhrete sahip geniş bir yelpazede yer alan kişilere ait imaj hakkının tesciline ve bu hakkın bağımsız bir hak olarak korunmasına olanak veriliyor.

Guernsey’de ünlü kişilerin yanı sıra Tenten, Temel Reis, Shrek gibi fiktif/hayali karakterlerin, Spice Girls, U2, Moğollar, Beatles gibi ünlü gruplara ve şirketlere ait imaj haklarının tesciline de olanak veriliyor.

Deriş Avukatlık Ortaklığı ortaklarımızdan Avukat Okan Çan dünyada bu yönde çok mesafe kat edilmesine rağmen, Türkiye’de bu konunun bir bütün olarak ele alınmadığını ve bu yönde imaj hakkı sahibinin etkin bir şekilde korunamadığını belirtti.

Yurt dışındaki imaj haklarına değinen Çan, “Futbol dünyasından David Beckham’ın imaj haklarının ticari olarak kullanılmasından ötürü 2011 yılında elde ettiği gelir 13 milyon İngiliz Sterlini’ni, dünyaca ünlü golf oyuncu Tiger Woods’un imaj haklarının değeri 38 milyon Amerikan dolarını buluyor.” diyerek durumun önemini vurguladı.

Guernsey imaj hakları yasası sayesinde, ünlü kişiler ilk defa dünyanın herhangi bir yerinde imaj haklarını tescille koruyabilecek.

Bu yasa ile hayatta olan ve olmayan ünlülerin ve sporcuların Guernsey Adası’nda imaj haklarını yapılandırmalarına olanak vererek kendilerini hukuki kapsamda korunmasını sağlanıyor.