Online İtibar Yönetimi

Online itibar yönetimi markalar ve tüm sosyal medya kullanıcıları için giderek önemini artırıyor. Dijital mecralar gün geçtikçe genişliyor, daha çok yeni mecra, daha çok sosyal medya kullanıcısı ve daha hızlı internet erişimi… Bir ürün veya hizmet hakkında fikir sahibi olmak isteyenler forum, şikayet portalları ve sözlükleri inceliyor. Bir şikâyeti olanlar markalara Twitter üzerinden yazıyor, sıkıntılarını bu yöntemle çözdürüyor. Artık her sosyal medya kullanıcısı bir yayıncı olmuş durumda. Kanaat önderleri sosyal medya gündemini kolayca değiştirebiliyor, fenomenleri milyonlarca insan takip ediyor.

 

Sosyal medyanın iletişimdeki önemi bu derece yükselmiş durumdayken markaların dijital platformları göz ardı etme lüksü kalmadı. İleri gelen birçok marka online monitoring sistemleriyle kendileri hakkında internet ve sosyal medyada konuşulanları takip ediyor ve en hızlı şekilde müşterilerine dönüş yapıyor. Sahte sayfaların kapatılması ve takibi de önemli bir husus. Marka adına açılmış sahte sayfalar yanlış bilgilerin yayılmasına veya tüketicilerin aldanmasına sebep olabilme riskini beraberinde getiriyor. Tüm bu hassas konularda markalar sosyal medya ve online itibar uzmanları ile çalışıyor.

 

Tıpkı büyük markalar gibi bireysel internet kullanıcılarının da online itibar yönetimini önemsemesi gerekir. Özellikle kariyer anlamında kişilerin geleceğini online itibar etkiler. Kişilerin Twitter ve Facebook’ta küfürlü, ırkçı veya pornografik içerikler paylaşması, ayrımcı – ırkçı söylemlerde bulunmaları, kötü alışkanlıklarını ifşa eden görsel içerikler girmeleri kendi itibarlarını tehdit eder. Bunun dışında bireysel kullanıcıların mecraların gizlilik ayarlarını bilmeleri önemlidir. Şirket yöneticileri ve CEO düzeyindeki kişilerin sosyal medyada hareketlerinde çok dikkatli olmaları gerekir. Yapacakları yanlış hamleler hem kendi, hem de temsil ettikleri markalarının itibarını negatif etkileyecektir.

 

Durum böyleyken kişisel ve kurumsal itibar yönetimi giderek önem kazanacaktır. Yazılan her şey sosyal medyada bir parmak izi gibidir ve yıllar sonra da karşınıza çıkabilir. Yazılan her şey bunu yazanı gerçek hayatta dile getirilmişçesine yasal anlamda da bağlar. Kurumlara ve kişilere saygılı olmak, fikri mülkiyet hakları, yayın hakları gibi  hakları ihlal etmemek gerekmektedir.

İlgili Etiketler :