Özel Yaşamın Gizliliği, Teknoloji ve Hukuk Konferansı Kişisel Verilerin Korunmasının Geleceği: “Rüzgar Gibi Geçti?”

tlpc-postermipmop
Deriş’in sponsorları arasında bulunduğu ve 9-10 Haziran 2014 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi’nin işbirliği ile “Kişisel Verilerin Korunmasının Geleceği: “Rüzgar gibi geçti?” başlıklı konferans düzenlenecek.
Konferans, ilk günde eğitim sektörü ve sosyal medyada, ikinci günde ise sağlık sektöründe kişisel verilerin korunmasına odaklanıyor. Kamu kurumlarından, özel sektörden ve akademiden uluslararası ve ulusal düzeyde yetkin uzmanların katılımıyla yapılacak bu konferansın amacı, Avrupa Birliği’ndeki güncel tartışmalar ışığında, Türkiye’deki gelişmeleri değerlendirmek ve farkındalık yaratmak.
Kişisel Verilerin Korunması hakkında bu alanda etkin olan uluslararası birçok akademisyenin yer aldığı konferansta, Deriş Avukatlık Ortaklığı’ndan, ortak Avukat Okan Çan da “Unutulma Hakkı” sunumuyla yer alıyor.
Unutulma hakkı, kişinin Internet dünyasındaki izleri ve özellikle sosyal medyadaki geçmişinin silinmesini talep hakkı olarak özetlenebilir. Konu, son günlerde Mayıs 2014 tarihinde Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından verilen “Google” kararıyla daha da önem kazanmaktadır. Sunum, Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından “Google” arama motoruna karşı verilen kararı, unutulma hakkının uluslararası alanda ne şekilde korunduğu konularıyla Türkiye’nin bu alandaki yasal durumuna vurgu yapacak.