Potansiyel Bir Alan Adına Yatırım Yapmadan Önce Dikkat Edilecek Konular

Bir alan adına ve bu alan adı altında kuracağınız işe ve projenize yatırım yapmadan önce, kullanmak istediğiniz alan adının herhangi bir marka sorunu yaratıp yaratmayacağını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Öncelikle seçtiğiniz alan adının anlamını araştırın

Alan adını oluşturan ibarenin anlamı veya değeri, sizin için çok net olmasına rağmen, başkaları tarafından farklı algılanabilir. Örneğin “kalender” ibaresi sizin için İstanbul’da bir semt adıyken Almanca’da “takvim” anlamına gelmektedir ve yine Türkiye’de belirli bir sektörde bilinen bir şirketi adıdır. Bir alan adına maddi ve manevi yatırım yapmadan önce, alan adının olası tüm anlamlarını ve yorumlarını öğrenmek ve araştırmak önem taşıyor.

Özellikle jenerik anlamı olan alan adlarına dikkat

Kalender gibi yabancı bir dilde jenerik bir anlamı ve kullanımı olan bir ibarenin, birçok benzer alan adı ve markada kullanılması mümkün olabilir. Bu durumda alan adının kullanılacağı websitesinin içeriğinin, bu jenerik ibarenin anlamından uzak bir içeriğe sahip olması, karşılaşılabilecek riskleri azaltacaktır.

Üçüncü kişilerin marka ve benzeri haklarının araştırılması

Marka araştırması yapmak basit gibi görülebilir ancak marka haklarının ulusal olduğunu ve dünyadaki tüm ülkelerde marka ofisleri nezdinde tescilli markaların araştırılmasının online olarak mümkün olmadığını belirtmek gerekli. Öncelikle Türk Patent Enstitüsü nezdinde, sonrasında ise WIPO, OHIM nezdinde uluslararası ve Avrupa Birliği markalarının araştırılması araştırma yapılması düşünülebilir.

Ancak sadece marka araştırması yapılması, konuyu çok sınırlı incelemeye neden olur. Alan adını oluşturan ibareyi marka olarak kullanan şirket ve kişilerin incelenmesi, bu markaların hangi ürün ve/veya hizmetler için kullanıldığı, markaların başvuru aşamasında herhangi bir ret kararı ile veya 3. kişi itirazı ile karşılaşıp karşılaşmadığı, markanın sadece kelime mi yoksa şekil unsuru içerip içermediği de incelenecek konulardan biridir.

Ancak tüm bu bilgiler bir araya getirildiğinde, yatırım yapmayı ve kuracağınız işin merkezinde yer alacak alan adının piyasada kullanımına etki edebilecek tam resim oluşturulabilir.

Tescil edilmemiş ancak uzun yıllar kullanılmak suretiyle öncelikli hak teşkil eden çok sayıda marka bulunmaktadır. Bu amaçla internet/Google üzerinden alan adını oluşturan ibarenin hangi şirket veya kişiler tarafından kullanıldığının tespitini yapmak üzere genel bir arama yapmak doğru olacaktır.

Son olarak marka haklarını saldırgan bir tavırla koruyan şirket veya kişileri tespit etmenin de yola çıkmadan önce karşılaşılabilecek riskleri tespit etmekte önemli olduğunu söyleyebiliriz. Alan adı uyuşmazlık çözüm prosedürüne (UDRP) göre daha önce aynı ibareye karşı bir şikayet sunulup sunulmadığını, şikayet eden şirketin (şirketlerin/kişilerin) tutumları ve iddialarını uyuşmazlık çözüm mercilerinin online veri tabanlarından kontrol edebilirsiniz.  Bugün ICANN ‘in yetki verdiği Uyuşmazlık Çözüm Mercileri şunlardır:

Asian Domain Name Dispute Resolution Centre

National Arbitration Forum

WIPO

The Czech Arbitration Court Arbitration Center for Internet Disputes

Arab Center for Domain Name Dispute Resolution (ACDR) (18 Mayıs 2013 tarihinde ICANN sözleşmesi onaylandı, 1 Ocak 2014 itibarı ile şikâyetlerin sunulması mümkün olacak)