Teknolojide Stil, Modada İnovasyon

Ezra-TubaTeknoloji herkesin hayatının bir parçası. Ünlü moda tasarımcıları Ezra ve Tuba Çetin teknolojiyi moda ile birleştirdi ve büyük bir projeye imza attı.

Intel Edisson Platformu ile geliştirilen tasarımlar yaratan Ezra-Tuba Çetin, “BEGINNING” ismini verdikleri İlkbahar/Yaz 2015 Haute Couture koleksiyonunu 20 Kasım Perşembe günü Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde sergiledi.

Yakın gelecekte günlük hayatımızın içerisinde yer alacak “Giyilebilir Teknoloji” ile Türkiye’de bir ilke imza atan tasarımcılarla biz de bir söyleşi gerçekleştirdik.

1. Moda ve teknolojiyi bir araya getiren bir projeye imza attınız, bu proje nasıl başladı? Projeyi yaptığınız markalarla yolunuz nasıl kesişti?

Teknoloji artık hayatın vazgeçilmez bir unsuru. Kullanıcılar, teknolojik cihazlarının da diğer aksesuarları gibi tarzlarını yansıtmasını, kendilerini ifade etmesini istiyor. Giyilebilir teknolojilerin de her geçen gün hayatımıza daha yoğun girmeye başladığı şu günlerde, modayla teknolojinin yakınlaşması da hız kazanıyor. Teknoloji liderleri Asus, Intel ve biz “ezra+tuba” olarak moda ve teknolojiyi bir araya getiren yeni bir işbirliğine imza attık.

 2. Siz günlük hayatınızda teknolojiyi ne kadar kullanıyorsunuz? 

Bizim hayatımızın çok büyük bir parçası açıkçası, her an hareket halinde olduğumuz için yanımızda ofisimiz gibi taşıyacağımız ikisi bir arada tabletler ve telefonlar tercih ediyoruz.

 3. Giyilebilir teknoloji dediğimizde ne düşünmemiz ya da hayal etmemiz lazım, bunun bir başlangıcı ya da sonu var mıdır? 

Bizim için giyilebilir teknolojiyi yaratmak, kendi tasarımlarımıza akıl katabilmek amacıyla Intel Ar-Ge Merkezi’nde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 2014 İlkbahar-Yaz Couture sezonu için hazırladığımız koleksiyonun teması, geleceğin teknoloji ile şekilleneceğine ve modanın da bu dönüşüme ayak uyduracağına vurgu yapacak şekilde, “LOOK INSIDE, LOOK INTO THE FUTURE”. Bu perspektif, bizim yakın gelecekte teknoloji destekli çalışmalarla ortaya çıkaracağımız “Giyilebilir Teknoloji” ürün tasarımlarıyla zenginleşecek. Bu yolun bir sonu yok, bu bir başlangıç ve ileriye doğru hayal etiğimiz her şey hızla yapılmaya başlanacak.

ezracetin 4. Sizin için laboratuvara girmek nasıldı? 

İlk başta oldukça meraklıydık. Intel ekibi de oldukça sabırlıydı heyecanımızı ve merakımızı küçük bir çocuğa gösterilen sabırla karşılayıp cevapladılar. Ve zaman ilerledikçe hızla adapte olduk.  Şimdi düşünüyoruz, hayaller kuruyoruz ve deneyimli mühendislerle ve profesörler ile paylaşıyoruz. Hayal kurmak ve gerisini bilenlere bırakmak yolu bize yarılatıyor.

5. Teknoloji ve inovasyon, tasarım ve modayla nasıl buluşuyor? 

Zaten hayatımızın bir parçası teknoloji. Bizim yıllardır aradığımız sorunun cevabı hep teknolojiydi ama nasıl ve ne zaman cevabını bir türlü bulamıyorduk.  1 yıl önce kullandığımız bilgisayarları değiştirme kararı verdik ve bir satış elemanın bize hayatınızı değiştirin demesi ile ASUS Zenbook ile tanıştık. Esasınsa ilk dış görünümden etkilendik. İnceltilmiş camdan yapılmış çizilmez kırılmaya karşı dayanıklı çok şık koyu lacivert bir tasarımı vardı. Hatta ikimizde gümüş değil de o rengi almaya karar verdik. Ama ikinci adımda içindeki işlemci bizi daha çok ilgilendirmeye başladı. Ve sonuçta fark ettik ki bir ürünü alırken önce dış görünüşüne dikkat ediyoruz yani teknolojide bir şekilde tasarım ve modanın parçası olmalı ki daha dikkat çekici olsun. İşte bu noktadan çıktık “moda ve teknoloji” projesiniz Gonca Vuslateri, Özge Ulusoy ve bir çok teknolojiyi hayatlarının parçası haline getirmiş arkadaşlarımız ile fotoğraf çalışması yaptık. Bu da giyilebilir teknolojiler öncesi moda ve teknolojinin işbirliğiydi.

Q95C3756

 6. Bu çalışmayı yaparken karşılaştığınız ve şaşırdığınız bir durum oldu mu?

Teknolojinin insan hayatının  kalitesini gelecekte ne kadar yukarı çekeceğini görmek bizi çok şaşırttı ve oldukça da mutlu etti.

 7. Ezra+Tuba markasına ne kattığını düşünüyorsunuz?

Gelecek için markamız adına doğru bir adım atıyoruz. İş ortaklarımız kendi alanlarında öncü firmalar ve bize teknoloji olarak çok önemli destekler sağlıyorlar. Her gün kendimizi geliştirmek ve yeniyi keşfetmek için zorluyoruz. Moda kendini yenileme döneminde ve bu dönemde farklılığı olan markalar kalıcılık sağlayabilir. Elbette bizde bu noktada bu arzuyu duyuyoruz ve çalışıyoruz.

Ezra+Tuba’nın Intel ve Asus işbirliğiyle başlattığı yeni girişimi hakkında daha fazla bilgi için http://iq.intel.com.tr/teknolojide-stil-modada-inovasyon/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Gonca_Vuslateri