Türk Kadın Buluşçular Ödülleri Topladı

Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı

Güney Kore’nin Seul kentinde Türk Patent Enstitüsü ve Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı iş birliği ile 15-18 Mayıs 2015 tarihlerinde bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na bu yıl 3 Türk kadın imza attı. Dünyanın pek çok farklı ülkesinden katılım gerçekleşen fuarda büyük ödülü Türkiye’den Yeşim Yaprak Uysal “Pişirme Sistemi” buluşuyla kazandı.

Kadın buluşçuların buluşlarının tanıtılması, fikri mülkiyet ve ekonomik faaliyetlerinin güvence altına alınması ile kadın buluşçuları teşvik amaçlı düzenlenen fuarda Türkiye büyük ödül dışında iki ödül daha kazandı. Fuarda büyük ödülü “Pişirme Sistemi”yle Yeşim Yaprak Uysal alırken, “Doğumu Kolaylaştıran Doğum Sandalyesi”yle kendi kategorisinde altın madalya Ayşe Duman’ın, “Hasta Yıkama Sistemi” buluşuyla da gümüş madalya Esma Şen’in oldu. Böylece Türkiye 3 Türk kadın buluşçuyla dünya arenasından ödüllerle döndü.

Büyük ödülü alan Türk kadın buluşu “Pişirme Sistemi” nedir?

Yaprak Yeşim Uysal’ın “Pişirme Sistemi” et ve sebze yemekleri için farklı bir yöntem sunuyor. Buluş, tabak içerisine yerleştirilen sebzeler ile tabağın merkezine irtibatlandırılmış olan çubuğa dikey olarak saplanmış kırmızı veya beyaz et ürünlerinin üzerine kapatılan iç cidar ve dış cidardan oluşan bir mekanizma. Yöntem sayesinde et ateşe ve pişiriciye direk temas etmeyerek kendi buharında haşlanmadan pişiyor.

Altın madalyalı Opr. Dr. Ayşe Duman’ın “Doğumu Kolaylaştıran Doğum Sandalyesi”

Doğumu kolaylaştıran sandalye buluşunda bebek doğumundaki kadına müdahaleyi asgari seviyeye düşürecek bir sistem düşünülmüş. Dik konumlu duran bir sandalye şeklindeki sistemin oturma kısmında “perine”yi koruyacak bir şekilde açıklık yer alıyor. Sandalyede yer alan ısıtıcı sistemle perine bölgesine verilen sıcaklık ve bükülebilir oturak çıkıntıları doğumu kolaylaştırıyor.

Gümüş madalyalı “Hasta Yıkama Sistemi”

Sistem genellikle ayakta duramayan, yatalak, desteksiz yürüyemeyen, solunum cihazına bağlı hastalar için düşünülmüş. Hasta yıkama sisteminde yıkanan hastanın pis suya maruz kalmaması ve vücudunun tüm bölgelerinin rahat bir şekilde yıkanabilmesi sağlanıyor.

Kaynak: CİHAN Ajansı