Türkiye, İnternet ile Tanışmasının 21. Yılını Kutluyor

21 yıl önce 12 Nisan’da internetle tanışan ülkemizde 17. İnternet Haftası kutlamaları başladı. 20 Nisan’a kadar devam edecek 17. İnternet Haftası kutlamaları vesilesiyle biz de bir takım bilgileri sizinle paylaşmak istedik.

Türkiye, internete 1993 tarihinden beri bağlı. Bundan 21 sene önce ilk bağlantı ODTÜ’den gerçekleştirildi. 64kbit/san hızında olan bu hat, çok uzun bir süre tüm ülkenin tek çıkışı oldu. Ege Üniversitesi’nden olan bağlantı ise 1994 başlarında 64kbit/san. hızı ile gerçekleştirildi. Ardından sırasıyla, Bilkent Üniversitesi (1995 Ekim), Boğaziçi Üniversitesi (1995 Kasım) ve İTÜ (1996 Şubat) bağlantıları gerçekleşti. 1994 yılında çıkarılan yasa ile bu alandaki tek yetkili Türk Telekom oldu. Bu tarihten sonra ise internet hesapları kurumsal olarak satışa sunulmaya başlandı.

1993 yılında ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi web sitesi oluşturdular ve bu web siteleri Türkiye’ deki ilk web siteleri olarak tarihe geçti.

İnternet’in Türkiye’de ticari kuruluşlar ve hane halkları gibi geniş kitlelere ulaşması ise 1996 yılında mümkün oldu. 1997 yılının ortalarından itibaren dünyadaki kullanıma paralel olarak, internet ve e-ticaret olgusu ülkemizde de popülerleşmeye başladı ve birçok banka, müşterilerine internet üzerinden kişisel bankacılık servisi verdi. Öte yandan, 1996 yılın sonlarından itibaren birçok günlük gazete ve dergi internet üzerinden yayın yapmaya ve 1997 sonlarına doğru deneme amaçlı da olsa bazı popüler alışveriş merkezleri internet üzerinden alışveriş imkânlarını yavaş yavaş müşterilerinin kullanımına açtı. Yine aynı yıllarda bağlantı hızı düşük olmasına rağmen internet üzerinden radyo ve TV yayımcılığı popüler hale gelmeye başladı.

Bugünün öne çıkan Ekşi Sözlük, sahibinden.com, itiraf.com, siberalem.com gibi Türk internet girişimleri ise 1990′lı yılların sonları ve 2000′li yılların başlarında ortaya çıktı. Yine aynı tarihlerde sosyal paylaşım sitelerinin oluşturulması ile internet kullanımı farklı bir boyuta taşınarak, sosyalleşmenin de önemli bir aracı haline geldi.

Birçok yeni kavramla tanıştığımız o yıllardan bu yana yaşadığımız değişimin büyüklüğünü görebiliyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 verilerinde karşımıza çıkan göstergelerden biri de bu yeni kavramlar hayatımıza işlerken internet kullanımının ülkemizde ciddi şekilde artış gösterdiği.

Devamlı artan bir grafik gösteren internet kullanım oranı, bilgisayar kullanımı ile paralel olarak artış gösteriyor. 2014 yılında bilgisayar kullananların neredeyse yüzde yüzünün interneti kullandığını gözlemliyoruz.  Ülkemizde şu an 16-74 yaş grubundaki bireylerin neredeyse yarısının interneti kullandığı düşünülüyor. Kırsal kesimlerde ise bireyler kadar kurumların da eksik kaldığı gözlemleniyor. Buna yönelik çeşitli bilinçlendirme çalışmaları yürüten sosyal toplum kuruluşları ve çeşitli oluşumlar bulunuyor.

İnternetin hayatımızdaki önemi ise manevi bir ölçüm olmadığı için hesaplanamıyor. Ancak bilgisayarlarımızı kapattığımızda akıllı telefonlara, tabletlere yönelmemiz bu anlamdaki tüketimimizin ve bağlılığımızın büyüklüğünü gözler önüne seriyor. İnternet’in hayatımızı kolaylaştırmada büyük rol oynadığı aşikâr.

Öte yandan aşikâr olan diğer bir husus da sadece geleneksel yöntemlerin dikkate alındığı bir Hukuk ve Fikri Haklar anlayışının Internet dünyasında ihtiyaçları karşılayamayacağı.

17. İnternet Haftası kutlu olsun!

Yararlanılan kaynaklar;

Bilişim STK Platformu

Milli Eğitim Bakanlığı

Tükiye İstatistik Kurumu

http://www.socialmediatr.com