Uluslararası Mevlana Vakfı, UNESCO Türk Milli Komisyonu XXVI. Dönem Yönetim Kurulu’na seçildi

Uluslararası Mevlana Vakfı (UMV), UNESCO Türk Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Yedi kişiden oluşan Yönetim Kurulunda Vakfı, aynı zamanda eski bakanlarımızdan olan, Vakfın yönetim Kurulu üyesi Işın Çelebi temsil edecek. Deriş Patent ve Marka Acenteliği’nin 2013 senesinde Uluslararası Mevlana Vakfı’nı temsilen, yaptığı başvuru üzerine devlet tarafından Mevlevilikle ilgili 9 unsur koruma altına alınmıştı.

Uluslararası Mevlâna Vakfı, Celâleddin Bâkır Çelebi’nin manevi önderliğinde 14 Mart 1996 tarihinde İstanbul’da kuruldu. Kuruluşunun en temel amaçları arasında; büyük mütefekkir, bilgin ve şair Mevlâna Celâleddin-i Rûmi’nin eser ve fikirleri üzerinde araştırmalar yapmak, Mevlâna’nın fikir hazinesini gelecek nesillere aktarmak ve bu konuda gerek yurtiçi, gerekse yurtdışındaki çalışmalara yardımcı olmak yer alıyor. Gönüllülük esası ile çalışan UMV, 2009 senesinde UNESCO tarafından akredite oldu.

Uluslararası Mevlana Vakfı Hakkında:

Vakıf, Celâlleddin Bâkır Çelebi’nin (Mevlana’nın 21’inci Kuşak torunu) manevi önderliğinde 14 Mart 1996 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Bugün Vakıf Başkanlığını Faruk Hemdem Çelebi, Başkan Vekilliğini de Esin Çelebi Bayru (Mevlana’nın 22’ncı kuşak torunları) yürütmektedir.

Uluslararası Mevlana Vakfı’nın Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle hazırlanan ve UNESCO tarafından kabul görerek uygulanan projelerinden bazı örnekler aşağıda sunulmaktadır:

Mevlana

SEMA VE MEVLEVİ MÜZİĞİ

Bu projelerin kapsamında, ‘Sema ve Mevlevi Müziği’ UNESCO tarafından “İnsanlığa Bırakılan Sözlü ve Manevi Baş Yapıtlar”  kapsamına alınmıştır.

MEVLANA YILI

800. doğum yılı dolayısı ile 2007 yılının bütün dünyada “Mevlâna Celâleddin-i Rûmi” yılı ilan edilmesi sağlanmıştır. Bu proje de UNESCO tarafından kabul edilmiş olup, 2007 yılında hem Türkiye’de hem de dünyada Mevlâna ve Mevlevilikle ilgili pek çok etkinlik düzenlenmesi sağlanmıştır.

İlgili Etiketler :

, ,