WHOIS Bilgilerine Sınırlı Erişim Planlanıyor

imagesBir alan adının tescil edilebilmesi için, başvuru sahibi tarafından bildirilmesi zorunlu olan kişi/şirket adı, telefon numarası, e-mail adresi ve kayıtlı sokak adresi bilgileri WHOIS adındaki veri tabanında toplanmaktadır. Başvuru sahiplerine ait kişisel bilgilere dünyanın her yerinden ve herkes tarafından ulaşılmasını sağlayan WHOIS veri tabanını yöneten ICANN, kişisel verilerin korunmasına ilişkin düzenlemeleri de dikkate alarak mevcut WHOIS veri tabanında değişiklik yapılmasını planlamıştır. ICANN, 2012 yılında Uzman Çalışma Grubu’ndan (Expert Working Group) WHOIS veri tabanının geliştirilmesini ve/veya alternatif bir yapının, örneğin Registration Directory Services (RDS) adı verilen yeni bir veri tabanı yaratılması konusunda bir çalışma yapılmasını istemiştir. Çalışma Grubu’nun 2014 Haziran ayında tamamlanan raporuna şu linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.icann.org/en/system/files/files/final-report-06jun14-en.pdf

Başvuru sahibinin sadece adı ve e-mail adresinin yer alacağı yeni RDS sisteminde; diğer kişisel bilgilere sadece yetkili, kendini tanıtan, bilgiyi talep etme amacını açıklayan ve yükümlülüğü kabul eden kişi/kurumlarca ulaşılabilecek. Kişisel bilgilerin veri koruma yasaları ile korunduğu Avrupa Birliği ülkelerini temsilen, Avrupa Konseyi yeni RDS sisteminin bir çözüm getirmediğini, vatandaşların özel hayata ilişkin haklarını korumadığını belirtti ve ICANN’in tüm politika ve kararlarında insan haklarına yer vermesi gerektiğini hatırlattı (ICANN 50. Londra Toplantısı’nda sunulan Avrupa Komisyonu raporuna bu linkten ulaşılabilir.

http://www.coe.int/t/informationsociety/icann-and-human-rights.asp)

Los Angeles’te gerçekleştirilen 51. ICANN Toplantısı’nın WHOIS konulu oturumunda, Uzman Çalışma Grubu tarafından hazırlanan ve mevcut WHOIS yapısının yerine geçecek RDS ile bu projenin ilerleme planı hakkında bilgiler verildi. Kasım 2012’den beri çalışmaları devam eden Registration Directory Service sisteminin ICANN’in PDP (Policy Development Process) prosedürünü tamamlaması, 3. kişilerin görüşüne açılması ve sonrasında mevcut WHOIS sisteminin yerine geçirilmesinin planlandığı, bu şekilde IDN ve kişisel verilerin korunması gibi yeni düzenlemelere cevap verilebileceği dile getirildi.