Yeni gTLD Hakkında Gelişmeler

2012 Mayıs ayında başvuruları tamamlanan ve o günden beri 6 farklı kurulunun incelemesini bekleyen toplam 1912 yeni üst seviye alan adı uzantısına ilişkin güncel bilgiler şöyle:

Toplam alan adı uzantısının sayısı: 1912
Resmi olarak geri çekme talebi yapılan uzantıların sayısı: 66
6 kurulun incelemesini geçen uzantıların sayısı: 21 Mayıs itibarı ile 341
Aynı / benzer olan ve bu nedenle ihtilaf prosedürüne (contention set) tabi olacak uzantıların sayısı: 751

İnceleme aşamasını geçmiş olan toplam 341 alan adı uzantısı içinde, farklı şirketler tarafından yapılan ancak birbiriyle aynı olan birçok uzantı bulunuyor. Bu uzantılar ihtilaf prosedürü çalıştırıldıktan ve olası 3. kişi itirazları değerlendirildikten sonra, aynı uzantı için başvuran şirketler aralarında anlaşamazlar ise açık artırma yolu ile en yüksek fiyatı veren başvuru sahibine satılacaktır.

İhtilaf halinde olan alan adlarına 2 örnek:

.BUY alan adı uzantısı için 4 farklı şirket tarafından başvuru yapıldı: Amazon EU S.à r.l.(Luksemburg), dot Buy Limited (Gibraltar), Bitter Sunset, LLC (Dounuts şirketi, ABD), Charleston Road Registry Inc. (Google şirketi). Her bir başvuru sahibi uzantıyı açık bir sicil ile tüm kullanıcılara ulaştırmak ve ikinci seviye alan adlarına açmak istiyor. İnceleme aşamasını geçmiş olmasına rağmen, aynı uzantı için 4 başvuru sahibi olmasından dolayı, başvuru sahiplerinin bir anlaşmaya varması ve tek bir şirket tarafından kayıt edilmesini sağlayacak bir uzlaşma ile sonuçlanması beklenecek, anlaşma sağlanamaması durumunda açık arttırma yapılarak .buy uzantısının sicilinin hangi şirket tarafından yürütüleceği belirlenecek.

.BLOG alan adı uzantısı için 9 farklı şirket başvuru yaptı: Charleston Road Registry Inc. (Google şirketi, ABD), Afilias Domains No. 1 Limited (İrlanda), PRIMER NIVEL S.A. (Panama), Personals TLD Inc. (Birleşik Arap Emirliği), Corn Shadow, LLC (Donuts şirketi, ABD), Top Level Domain Holdings Limited (ABD), Merchant Law Group LLP (Kanada), Xserver, Inc. (Japonya) and Top Level Design, LLC. (ABD) Başvuru sahipleri arasında Google uzantıyı kapalı sicil olarak işletmek istiyor, sadece CRR ve bağlantılı müşterilerine ikinci seviye alan adı vermek istediğini açıkladı. Diğer başvuru sahipleri açık sicil ile tüm internet kullanıcılarına ulaşmayı hedefliyor. Bu uzantının da açık artırmaya gitmesi bekleniyor.