Yeni gTLD Uzantılarının Sunrise Süreci

Yeni gTLD uzantılarının ilki için SUNRISE süreci başladı.

“شبكة.” uzantısı (Arapça’da “web”) için Sunrise süreci 31 Ekim 2013 tarihinde başladı. Trademark Clearinghouse (TMCH) nezdinde markasını kayıt ettirmiş olan tüm marka sahipleri TMCH tarafından kendilerine gönderilen kodu kullanarak 29 Aralık 2013 tarihine kadar markalarını birebir içeren ikinci seviye alan adı için başvurabilecekler. Şu anda “dotShabaka” uzantısının “Registry” / sicili ikinci seviye alan adlarını satacak olan Registrar / kayıt kurumları ile anlaşmalarını yapıyor. Bu anlaşmalar sonuçlandırıldığında http://نقطة-شبكة.امارات/registrar-signup.php websitesinde şirketlerin bir yayınlanacak ve başvurular yapılmaya başlanabilecek.

“شبكة.” uzantısı altında ikinci seviye alan adlarının tescili için süreç şu aşamaları kapsıyor:
TMCH Sunrise süreci: 60 gün – 31 Ekim – 29 Aralık 2013 tarihleri arasında TMCH kaydına dayanarak yapılacak başvurular değerlendirilecek. İlk gelen alır prensibinin uygulanmayacağı bu başvuru aşamasında aynı marka için farklı başvuru sahipleri tarafından alan adı başvurusu yapılması halinde, alan adı açık artırma ile satışa sunulacak.

Landrush süreci: 30 gün – 2 Ocak – 31 Ocak 2014 tarihleri arasında jenerik terimleri içeren alan adları açık artırma usulü satışa sunulacak.

Genel başvuru süreci: Her internet kullanıcısı ilk gelen alır prensibi ile 4 Şubat 2014 tarihi itibarı ile tescil başvurusu yapabilecek.

Trademark Claims: 2 Şubat – 4 Nisan 203 tarihleri arasında TMCH ‘ye markasını kayıt ettiren şirketlere / kişilere birebir markalarını içeren alan adı tescilleri hakkında bilgi verilecektir.