Yoğurt Savaşları

yogurt

Le Figaro gazetesinin 26 Ağustos 2014 tarihli haberine göre dünya çapında tanınan yoğurt markası FAGE’nin sahibi Filippou Ailesi için 2014 yılının en sıcak olayı kuşkusuz, Türkiyeli göçmen Hamdi Ulukaya tarafından ABD yoğurt piyasasının önemli markalarında biri haline getirilen Chobani markalı yoğurtlara açtıkları savaştı.

Savaş aslında Türkiye’den ABD’ye göçen Hamdi Ulukaya’nın  Türkçe ve Yunancanın ortak kelimesi “çoban”dan yola çıkarak Chobani markalı yoğurtları “Hiperproteinli Yunan Yoğurdu” olarak  piyasaya sunmasıyla 2007 yılında ilan edilmiş oldu. ABD piyasasında çalkantılar yaşayan FAGE Yoğurtları, hukuki bir mücadele ile saldırıya geçti.

2013 yılında İngiltere’de açılan dava neticesinde, Chobani Yoğurtlarının “Yunan Yoğurdu” ibaresini kullanması, tüketicinin ürünün coğrafi menşei (kaynağı)  konusunda yanıltıldığı gerekçesi ile yasaklandı. FAGE’nun avukatları tarafından dile getirildiği gibi söylemek gerekirse; “Eğer yoğurt, Yunanistan’da, Yunan reçetelerine (tariflerine) uygun olarak üretilmiyorsa, üretilen Yunan yoğurdu değildir.”  Diğer yandan davacı FAGE’nin avukatları “Yunan Yoğurdu” ibaresini kullanamayan ülkelerin, bu yasağı bertaraf etmek üzere “Yunan Usulü Yoğurt” ibaresini kullandıklarına da dikkat çekiyor.

Amerikan Bernstein Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre Yunan yoğurtlarının, ABD yoğurt piyasasının yüzde 49’una hakim olduğu dikkate alındığında, ürünün coğrafi menşeini belirten ve coğrafi işaret olarak tabir edilen “Yunan Yoğurdu” gibi ibarelerin kullanımının neden bu kadar önemli olduğu, bu hukuk savaşlarının neden çıktığı daha iyi anlaşılıyor.